ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Много са атракциите в Будапеща.Трудно е един уикенд да остане време за всичко. Кое по-напред? В парламента ли да влезеш и онемееш от красота, с корабче ли да се разходиш под уникалните мостове на Дунава, на Рибарските кули и църквата „Матияш“ ли да се качиш в Буда. Да не говорим за страхотните бани „Сечени“ и „Гелерт“, базиликата „Сент Ищван“, Площада на героите, Музея на изящните изкуства с картини на Рембрад, Веласкес, Тулуз-Лотрек и сладкарница „Ню Йорк“ – най-красивата в света.
И все пак е добре да се отдели една вечер за представление в Будапещенския оперетен театър. Навремето „Франкфуртер Алгемане Цайтунг“ писа, че всяка европейска столица си има своя музикален кът, но когато става дума за световно ниво на оперетата, адресът е един: Будапеща, улица „Nagymezo utca“ 17. Будапещенската оперета наистина всепризнато няма равна на себе си и е обиколила света през годините – от Монреал до Токио и от Санкт Петербург до Мадрид. Всъщност постановката „Царицата на чардаша“ на Имре Калман в Будапеща през 1915 г. дава прозвището на Унгария като Родина на оперетата. Самата сграда е построена на мястото на прочутия театър „Орфеум“ през 1923 г. Многократно реновирана, тя е истинско бижу, а салонът е впечатляващ с вековния си полилей. Сцената разполага със свръхмодерна техника и субтитри на английски.
Трудно е да се разкаже за емоциите по време на спектаклите в Будапещенската оперета – те трябва да се видят. Невероятна сплав от фантастична музика, чудесни гласове на красиви изпълнители, уникална сценография и костюми и съвършени танци. Какво може да се гледа тази календарна 2024 година? Списъкът започва с „Царицата на чардаша“ и „Графиня Марица“ на Калман, „Страната на усмивките“ на другия велик унгарски композитор Франц Лeхар, „Баронеса Лили“ и „Лейтенант Мария“ и др. В Будапещенския оперетен театър може да гледате и брилянтни изпълнения на редица световни музикални произведения като „Цигуларят на покрива“, „Джекил и Хайд“, „Красавицата и Звяра“, „Девет“ и др.
Бих ви препоръчал и две унгарски рок опери: „Граф Монте Кристо“ и „Ищван, Краля“, чиято музика не остарява вече 40 години и се трепехме за плочата по време на социализма. Ако нещо обаче си заслужава най-много, това са галавечерите, които са чудесно хрумване на директора на театъра Атила Киш. На тях може да чуете шлагери от най-популярните оперети, мюзикъли и рок опери, изправящи публиката на крака в небивала еуфория.
Билетите са с най-висока цена от 50 евро и могат да се купуват по интернет или на касата на оперетата, която е на метри от невероятната сграда на операта на бул. „Андраши“.
Нова година в Оперетата
Преди спектакъла "Граф Монте Кристо"
С любимата ми артистка Петра Губик
С обичания артист Мате Миклош Керени на разходка в Оперетата
С Жолт Хомонай, който режисира гала вечерите
Шише българско вино за звездата на Оперетата - Атила Долхаи
Барбара Бордаш - звезда на Оперетата
През април предстои премиерата на световния мюзикъл "Кармен"